Értékpapír számlavezetés | Otthon Centrum | Pénzügyek

Értékpapír számlavezetés

Kinek ajánljuk?

Akkor érdemes Értékpapírszámlát nyitnod, ha

  • szeretnél alkalmanként vagy rendszeresen megtakarítani,
  • érdekel az értékpapírpiac, és kipróbálnád a különböző befektetési lehetőségeket,
  • szeretnéd megvalósítani hosszabb távú megtakarítási céljaidat,
  • meglévő befektetéseidet szeretnéd hatékonyabban gyarapítani,
  • megtakarítási céljaid elérésében szakértő kollegáink segítségét vennéd igénybe.

Megnyitáshoz szükséges:

  • érvényes személyazonosításra alkalmas okmányok,
  • 18. életév betöltése,
  • adóazonosító jel megadása arra az esetre, ha tranzakcióinak várhatóan adóvonzata is lesz (pl. osztalék, árfolyamnyereség).

Mire érdemes figyelni?

  • az értékpapír számla nem kamatozik,
  • haláleseti kedvezményezettet nem lehet megjelölni,
  • befektetési döntéseid előtt minden esetben tájékozódj a felmerülő költségekről és kockázatokról!

Hogyan nyithatod meg?

  • az értékpapír számla megnyitása teljesen online történik, így internetes hozzáférés szükséges,
  • amennyiben a számlanyitás mellett döntöttél, vagy csak további információra lenne szükséged, jelentkezz konzultációra, hogy szakértő pénzügyi kollégáink segíthessenek!

Jelentkezem konzultációra!

Normál értékpapír számla

Dummy body for page content

Tartós befektetési számla

Kinek ajánljuk?

Akkor érdemes Tartós Befektetési Számlát nyitnod, ha

  • legalább 3-5 éves időtávon tervezel takarékoskodni, hiszen 3 év után adókedvezményt, 5 év után adómentességet nyújt,
  • szeretnéd a megtakarításod után fizetendő adót részben vagy egészben megspórolni (a tartós befektetésből származó jövedelem nem tartozik a 2023. 07. 01-től bevezetett, kamatjövedelmeket terhelő szocho fizetési kötelezettség alá),
  • értékpapírokba fektetnéd megtakarításodat közép- és hosszú távon, adókedvezmények kihasználása mellett.

Megnyitáshoz szükséges:

  • érvényes személyazonosításra alkalmas okmányok,
  • 18. életév betöltése,
  • minimum 25.000 Ft vagy ennek megfelelő deviza összeg befizetése a számlára,
  • adóazonosító jel megadása.

Mire érdemes figyelni?

Befizetési időszak (számlanyitás éve)

A számlára a számlanyitás naptári évében lehet befizetni. A számlanyitás alkalmával minimum 25.000Ft-ot (vagy ennek megfelelő értékű külföldi fizetőeszközt) kell elhelyezni a számlán, ezt követően, a számlanyitás évében december 31.-ig, tetszőleges alkalommal bármilyen összeg elhelyezhető. A számlanyitás évét követően az elhelyezett összeg további befizetésekkel (átutalásokkal, értékpapír transzferálással) nem növelhető.

Lekötési időszak

A befizetési időszakot 3, illetve 5 éves lekötési időszak követi, amely a számlanyitás évét követő január 1-jétől kezdődik. A számla teljes futamideje alatt szabadon kezelheted/újra befektetheted az elhelyezett megtakarításaidat: forintban és devizában kibocsátott értékpapírok (kötvény, részvény, befektetési alap és egyéb strukturált termék) egyaránt elérhetőek, így a befektetési igényeidnek leginkább megfelelő megtakarítási formák közül választhatsz.

Kifizetés, meghosszabbítás és megszüntetés

A számláról csak a 3 éves lekötési időszak végét követően, a december 31-i állapotra vonatkozóan lehet részösszeget felvenni. A részkifizetésről a számlatulajdonosnak a 3. év utolsó munkanapjáig külön nyilatkozatot kell tenni. A részkifizetés során kivett összeg hozama után már csak 10%-os adót kell megfizetni.

Fenti időponton túl, pénz- vagy értékpapír kivonás a számláról bármikor lehetséges, azonban ez esetben a számla megszűnik, és jövedelemadó fizetési kötelezettséget jelenthet. Az adót önadózással kell megállapítani, bevallani és megfizetni (az adómentes jövedelmet nem kell bevallani).

Az 5 éves lekötési időszak végén a számla minden jogcselekmény nélkül megszűnik, és a számlatulajdonos megtakarításai felett bármikor rendelkezhet.

Amennyiben azonban a számlatulajdonos szeretné tovább élvezni a konstrukció adta adókedvezmény lehetőségeit, az 5 éves lekötési időszak utolsó napjáig lehetősége van a számla részleges vagy teljes újrakötésére (meghosszabbítására). Nyilatkozat hiányában az 5 éves megtakarítási időszak végén a számla minden jogcselekmény nélkül megszűnik.

Hogyan nyithatod meg?

  • a Tartós Befektetési Számla megnyitása teljesen online történik, így internetes hozzáférés mindenképpen szükséges,
  • amennyiben a számlanyitás mellett döntöttél, vagy csak további információra lenne szükséged, jelentkezz konzultációra, hogy szakértő pénzügyi kollegáink segíteni tudjanak számodra.

Gyakran ismételt kérdések

Milyen adókedvezményeket érhetek el Tartós Befektetési Számlával?

10%-os személyi jövedelemadót kell fizetni a számlanyitás évét követő 3. naptári év végén történő részkifizetés és számlamegszüntetés esetén, továbbá a 3. és 5. év közötti lekötési időszakban történő megszakítás esetén. Nincs személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség a számlanyitás évét követő 5. naptári év végén. 15%-os személyi jövedelemadót kell fizetni, ha a számláról a számlanyitás évében vagy az azt követő 3 éven belül történik a megtakarítás kivonása. Az adó alapja a megszakítás napjáig elért, megállapított hozam. A Tartós Befektetési Számlán keletkezett jövedelmet nem terheli 13%-os szocho fizetési kötelezettség.

Hogyan kell megfizetni az adót?

Az adót önadózással kell megállapítani, bevallani és megfizetni, a bank által adott igazolás alapján (az adómentes jövedelmet nem kell bevallani).

Vehetek ki pénzt az 5. év letelte előtt?

Bármikor vehető ki pénz a számláról, azonban fontos figyelni az előző pontban rögzített, különböző adózási szabályokra. A 3 éves lekötési időszak végét követően, a december 31-i állapotra vonatkozóan lehet részösszeget is felvenni. A részkifizetés során kivett összeg hozama után 10%-os személyi jövedelemadót kell megfizetni. Más időpontban történő pénzkivonás a számla megszűnésével jár.

Átvihetem a megtakarításomat másik Tartós Befektetési Számlára?

A Tartós Befektetési Betétszámlák hordozhatók, vagyis lehetőség van az egyes hitelintézeteknél/befektetési szolgáltatóknál kötött Tartós Befektetési Szerződés felmondására és az elhelyezett megtakarítás másik hitelintézetnél/befektetési szolgáltatónál vezetett számlára történő áthelyezésére.

Mi történik, ha lejár az 5 év és nem hosszabbítom meg a számlám?

Nyilatkozat hiányában az 5 éves megtakarítási időszak végén a Tartós Befektetési Számla minden jogcselekmény nélkül megszűnik, és a számlatulajdonos bármikor rendelkezhet megtakarításai felett.

Jelentkezem konzultációra!

Nyugdíj előtakarékossági számla

Kinek ajánljuk?

Akkor érdemes Nyugdíj-előtakarékossági Számlát nyitnod, ha

  • szeretnél előre takarékoskodni a nyugdíjas éveidre – bármikor, bármekkora összeget befizethetsz,
  • befektetéseidből származó megtakarításaidat adómentesen gyarapítanád – az elhelyezett megtakarítások hozama, az ügyletek nyeresége adómentes a jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén,
  • megtakarításod gyarapításához adókedvezményt vennél igénybe – NYESZ-R jelzéssel ellátott számlán elhelyezett megtakarításaid után előtakarékossági támogatásra vagy jogosult, amely az évente befizetett összeg 20 százaléka, de legfeljebb 100 000 Ft.

Megnyitáshoz szükséges:

  • érvényes személyazonosításra alkalmas okmányok,
  • 18. életév betöltése,
  • minimum 5.000 Ft befizetése a számlára,
  • adóazonosító jel megadása.

Mire érdemes figyelni?

Lekötési időszak

A Nyugdíj-előtakarékossági Számla megnyitásával egyidejűleg minimum 5.000 Ft befizetése szükséges. A számlán esetenként és rendszeresen is megtakaríthatsz különböző értékpapírokban: vásárolhatsz állampapírokat, befektetési jegyet, Budapesti Értéktőzsdén kereskedett értékpapírokat, vállalati kötvényeket, továbbá szabályozott piacra bevezetett, forintban és devizában kibocsátott értékpapírt.

Kifizetés

A NYESZ-R jelzéssel ellátott számlán elhelyezett megtakarításhoz akkor férhetsz hozzá adómentesen a számla megszüntetésével, ha igazoltan nyugdíjra vagy jogosult és a számlanyitás adóévét követően 10. adóév már eltelt. Ha úgy szünteted meg a számlakonstrukciót és veszed fel a megtakarítást, hogy az nem minősül nyugdíjszolgáltatásnak (még nem vagy nyugdíjas és/vagy a számlanyitás után még nem telt el 10. adóév), akkor személyi jövedelemadó és szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettséged keletkezik. Ezen túlmenően az adóévre vonatkozóan nem nyilatkozhatsz előtakarékossági támogatásról, valamint a már igénybe vett előtakarékossági támogatás összegét 20%-kal növelten vissza kell fizetned.

Hogyan nyithatod meg?

  • A Nyugdíj-előtakarékossági Számla megnyitása teljesen online történik, így internetes hozzáférés szükséges.
  • Amennyiben a számlanyitás mellett döntöttél, vagy csak további információra lenne szükséged, jelentkezz konzultációra, hogy szakértő pénzügyi kollégáink segíthessenek!

Gyakran ismételt kérdések

Milyen értékpapírokat vásárolhatok Nyugdíjelőtakarékossági Számlára?

Állampapírokat, befektetési jegyet, a Budapesti Értéktőzsdén forgalmazott értékpapírokat, vállalati kötvényeket, valamint szabályozott piacokra bevezetett, forintban és devizában kibocsátott értékpapírokat vásárolhatsz.

Milyen devizában vezethető a számla?

A Nyugdíj-előtakarékossági Számla kizárólag forintban vezethető, mivel az állami adóhatóság ide utalja az előtakarékossági támogatást.

Hogyan igényelhetem az előtakarékossági támogatást?

A 20%-os előtakarékossági támogatást akkor igényelheted vissza az adóhatóságtól a NYESZ-R jelzéssel ellátott számlára történő befizetéseid után, ha az adott évben volt legalább a visszaigénylés összegével megegyező személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséged. Támogatás az összevont adóalapod azon része után igényelhető, ami megmarad az adókedvezmények levonása után, a támogatás mértéke tehát maximum ennek mértékéig terjedhet. Az előtakarékossági támogatást a NYESZ-R pénzszámlára utalja az állami adóhatóság, ezért érdemes onnan mielőbb befektetni további hozam elérése céljából.

Átvezethetem a megtakarításomat a Tartós Befektetési Számlámra?

Lehetőséged van adómentesen a számlán lévő megtakarításaidat Tartós Befektetési Számlára átvezetni, melynek feltétele a Nyugdíj-előtakarékossági Számlán lévő összeg hiánytalan átvezetése, valamint a Nyugdíj-előtakarékossági Számla megszüntetése. Ez esetben nem lehet előtakarékossági nyilatkozatot tenni, emellett az átalakítás évében és a megelőző évben igénybe vett előtakarékossági támogatás összegét 20%-kal növelten vissza kell fizetni.

Vedd fel velünk a kapcsolatot!

Kérd személyre szabott ajánlatunkat, és tudj meg többet befektetési termékeinkről!