A vándorlási többlet is hajtja az ingatlanárakat

Szoros összefüggés mutatható ki az ár és a vándorlási többlet között a legkedveltebb térségben. Ennek is köszönhető, hogy egy ingatlan akár 30 százalék feletti árnövekedést is elérhetett egy év alatt.

„Az ingatlanárak és a vándorlási értékek összefüggnek egymással, mert ahova sokan költöznek, ott a megnövekedett kereslet felfelé hajtja az árakat, míg a vándorlási veszteséggel küzdő településeken ennek pont az ellenkezője figyelhető meg” –hangsúlyozta Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum (OC) elemzési vezetője. A szakember megjegyezte, az ezer lakosra vetített mutató mellett még társadalmi és gazdasági tényezők is szerepet játszanak az árak alakulásában, ám az ingatlanpiaci trendeket igen kézzel foghatóan jeleníti meg egy adott térség vándorlási többlete vagy vesztesége.

A tavalyi vándorlási adatok összegzése szerint – csak úgy, mint az ezt megelőző évben – a Gárdonyi járás végzett az első helyen, 17,5 ezrelékes vándorlási nyereséggel. Ugyanakkor a járás az ezt megelőző években magasabb értékekkel zárt, vagyis némiképp csökkent a beköltözők aránya.

Némi meglepetés, hogy ezúttal nem Pest vármegyei járás következik a sorban, hanem a győri agglomerációhoz tartozó Pannonhalmi járás, 16,3 ezrelékes értékkel. A járási központ mindössze 22 kilométerre, kevesebb mint félórányi autóútra van Győrtől, ezért népszerű kiköltözési célpont a Nyugat-dunántúli régió központjából, ahol ráadásul az utóbbi öt évben két és félszeresére nőtt a használt ingatlanok átlagára.

A rangsor következő hat helyét azonban már Pest vármegyei járások foglalják el: a dabasi, gödöllői, ráckevei, pilisvörösvári, váci, illetve a monori járás 10-15 ezrelék közötti vándorlási nyereséget könyvelt el tavaly. Az említett adat megegyezik az elmúlt években elért értékekkel, vagyis a vándorlási többlet trendszerűen ismétlődik. Az árak pedig a kereslet-kínálat törvényeinek megfelelően kilőttek, ami 2022-ben mindenhol 20-30 százalék közötti négyzetméterár emelkedéssel járt. Sőt, a legnépszerűbb települések és ingatlantípusok esetében 30 százalékot meghaladó árnövekedést is mért az OC. Az árak pedig idén sem csökkentek, csupán mérséklődtek, és a legtöbb járásban 10 százalék körüli átlagos volt az irányadó.

A fővárosban az előző év vége óta stagnálnak az árak és a legtöbb kerület enyhén negatív vándorlási mérleggel zárta a tavalyi évet. A legkedveltebb a XI. kerület, ahol 5 ezrelékes többlet mutatható ki, míg a pesti oldalon a IX. kerület volt a legerősebb, 2,2 ezrelékkel. Budapesten belül a legnagyobb vándorlási veszteséget a főváros külső pesti kerületei könyvelték el, közülük is a XXI. kerület zárt a legnagyobb veszteséggel, miközben az átlagos négyzetméterár alapján ez a főváros legolcsóbb városrésze. A vándorlási veszteség terén pedig a 197 járás és fővárosi kerület rangsorában ez a 181. leggyengébb eredmény.

Az utolsó helyeken Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye járásai végzetek, a tíz leggyengébb vándorlási egyenleggel rendelkező járás mindegyike ebben a két vármegyében található. A legnagyobb vesztességgel a Vásárosnaményi (-23,1), a Záhonyi (-19,1) és a Fehérgyarmati járás (-17,3 ezrelékkel) zárta a tavalyi évet. Ezekben a térségekben a fővárosi ár töredékéért lehetett ingatlant vásárolni.

Sajtókapcsolat: sajto@oc.hu, Otthon Centrum, Marketing és Kommunikációs Osztály